Žížalí.NET

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Domů Lavinový kurz

Lavinový kurz

E-mail Print PDF
There are no translations available.

23.-25.1.2009 Lavinový kurzphoca_thumb_l_p1250063.jpg

Teorie i praxe o lavinách. Prevence i záchranná akce pod vedením zkušeného člena horské služby.

  • Kurz o lavinovém bezpečí byl veden zkušeným dobrovolníkem Horské služby Krkonoš. S ním a s ostatními účastníky víkendu jsme se setkali v pátek večer v Peci pod Sněžkou, odkud nás rolbičkou vyvezli na Luční Boudu. Vzhledem k aktuální pomoci horské služby běžkařům, kteří ve vichřici uvízli v exponovaném terénu na hřebenech, se večerní připravovaná teorie posunula až na ranní hodiny. Zatím jsme se tedy seznámili s nabídkou místní restaurace a ráno v devět už jsme byli před promítacím plátnem připraveni. Jako u každé prezentace jsme začali odstrašujícími obrázky, jak to vypadá, když někoho lavina zavalí. To, že to není žádná legrace, všichni asi tuší.http://www.teepek.cz/noRW_photodisplay/884_13cac06847348073144f2a07cdefeb48.jpg

http://eshop.u100.cz/source/609_small.jpgNásledovalo seznámení s lavinovými vyhledávači. Zkusili jsme si v praxi práci s vlastním přístrojem, ale měli jsme možnost vyzkoušet i jiné typy, které trh nabízí. Celý den jsme se učili nalézt předmět pod sněhem. Postupem času přibýval počet hledaných v blízké vzdálenosti a ve finále jsme si vyzkoušeli nalézt všechny figuranty pod lavinou do 18-ti minut (analogové pípáky fungují pouze na odposlechu vysílacího signálu, identifikovat tedy dva a více v blízké vzdálenosti u sebe už je trošku náročnější. Novější typy kromě signálu ukazují i metrovou vzdálenost a směr zavaleného).

Naučit se organizovanosti při záchranné akci kamaráda je důležité nejen v případě, že jste na svahu sami, ale také v případě asistence většího týmu záchranářů. Vyzkoušeli jsme si týmovou sondáž a pejsek Franky nám předvedl, jak dokáže najít nešťastníka pod lavinou systematickým čmucháním a neomylným hrabáním (slečnu recepční zahrabanou v bedně rolbou vyčenichal za 5 minut).

  • Druhý den jsme pokračovali spíše teorií poznávání struktury sněhu, testování terénu a hodnocení, zda je povrch bezpečný. Tak, jako dřevo má svá léta, i sníh tvoří vrstvy, ze kterých poznáte jeho stabilitu. Stačí lopatou udělat výkop a vrstvy pořádně otestovat a zjistit, zda má pevný podklad, nebo zda hrozí jejich posunutí a tím vznik laviny. Důležité je také testovací místo vaší váhou zatížit a vyzkoušet si, „co to udělá“.

http://www.mountain-adventures.net/media/1/laviny_1.jpgJak rozpoznat bezpečnost svahu z dálky už také znamená znalost počasí v minulých dnech, jak foukal vítr, jaké byly teploty, rozpoznat závětrné a návětrné strany svahu a opět správně situaci odhadnout. http://www.treking.cz/horolezectvi/rakoncaj4.jpg

Jak to v nejlepším případě pod sněhem vypadá, jsme si vyzkoušeli, když jsme se navzájem zahrabali a zase vyhrabali – nic moc ;)

A v neděli večer už jsme si to na lyžích šlapali zase do Pece, kde na nás čekala Veverka a odvezla nás domů ….

 

 

Foto galerie zde:

Last Updated on Sunday, 31 May 2009 13:18  

Add your comment

Your name:
Subject:
Comment:

From the Drawer

PhotoGallery